blog.vibtech.pl

Diagnostyka maszyn i laserowe osiowanie bez tajemnic!

Laserowe osiowanie

Zalety precyzyjnego osiowania przekładni

Przekładnie przemysłowe wymagają precyzyjnego ustawienia silnika oraz innych napędów i urządzeń względem siebie w celu zapewnienia wysokiej efektywności energetycznej oraz bezawaryjnej pracy. Ustawienie przekładni odnosi się do położenia skrzyni biegów w stosunku do napędu urządzenia w celu zapewnienia współosiowości, tak że wały (wejściowy i wyjściowy) przekładnia są idealnie ustawione i połączone z odpowiednimi wałami pozostałych maszyn lub urządzeń.

blog_pic

Niewspółosiowość pojawia się wtedy, gdy przekładnia i przylegające jednostki są umieszczone w linii, w taki sposób, że oś obrotowa sprzężonych ze sobą wałów nie tworzy jednej wspólnej osi. Obracające się wały, który nie są prawidłowo ustawione będą obracać się niewspółosiowo.

W rezultacie powoduje to tworzenie się nadmiernych sił na sprzęgle, łożyskach, uszczelnieniach oraz innych elementach składowych.Naprężenia te prowadzą do przyspieszonego zużycia elementów i nieplanowanych awarii. Nieprawidłowe ustawienie jest najczęstszą przyczyną niewydolności fabryk, z czego ponad 50% awarii jest przypisana do niewspółosiowego położenia.

Rozwiązaniem problemu awarii w zakładach produkcyjnych wyposażonych między innymi w zespoły maszyn z przekładniami jest prawidłowy montaż urządzeń względem siebie. Oznacza to przeprowadzenie osiowania. Najszybszą metodą ustawienia współosiowości jest zastosowanie urządzeń do laserowego osiowania.

W kilku prostych oraz intuicyjnych krokach można zmierzyć wartości korekt na poszczególnych łapach, następnie zastosować pod łapy korekty w postaci gotowych podkładek. Dzięki takiemu zabiegowi znaczono wydłużamy czas pracy silnika, przekładni oraz elementów eksploatacyjnych (sprzęgła, łożyska, uszczelnienia).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *