blog.vibtech.pl

Diagnostyka maszyn i laserowe osiowanie bez tajemnic!

Diagnostyka maszyn Laserowe osiowanie Pozostałe Utrzymanie ruchu

Precyzyjne centrowanie wału, a zużycie energii

Od dawna wierzy się wśród specjalistów zajmujących się konserwacją i niezawodnością, że zużycie energii elektrycznej silnika musi być mniejsze, gdy maszyny wirujące są precyzyjnie ustawione – ustawione w osi, względem ustawienia braku lub złego osiowania. Przeprowadzono wiele badań na ten temat, które wykazały zróżnicowane wyniki, od 1% do nawet o 10% mniejszego zużycia energii w maszynie po osiowaniu wałów.


Oszczędności energii, szczególnie ze względu na precyzyjne ustawienie maszyn, są trudne do oszacowania, szczególnie w środowisku testowym lub laboratoryjnym. Jeśli maszyna ma mniejsze naprężenia do pokonania z powodu niewspółosiowości, zużycie energii również powinno być mniejsze. Jednak w terenie istnieje wiele zmiennych, które mogą wpływać na zużycie energii, takich jak wydajność silnika, obciążenie, typ złącza, właściwa instalacja maszyn, właściwe smarowanie i gospodarka olejowa, stan zużycia podzespołów maszyn, odpowiedni plan remontowy czy serwis maszyn.

Pomiar zużycia energii elektrycznej dla pompy


Pomiar zużycia energii dwóch identycznych zestawów pomp przed i po precyzyjnym osiowaniu wału. Nowe pompy wody lodowej były napędzane silnikami elektrycznymi o mocy 75 KM. Dane poboru mocy zostały wykonane przed i po wyrównaniu z identycznymi prędkościami (CWP 1 VFD = 46,6 Hz, CWP 2 VFD = 47,3 Hz) i obciążeniem. Zużycie energii CWP 1 zmniejszyło się o 8% (5,7 kWh), a zużycie mocy CWP 2 spadło o 2,5% (1,7 kWh). W celu oszacowania oszczędności kosztów związanych ze zmniejszonym zużyciem energii, musimy przyjąć kilka założeń.

Na potrzeby dyskusji przyjmiemy, że te maszyny zużywają moc w tym tempie przez 80% roku przy średniej stawce za energię elektryczną w wysokości x ZŁ za kWh. Korzystając z tych założeń, oszczędności w kosztach CWP 1 wynoszą x ZŁ rocznie, a oszczędność kosztów CWP 2 wynosi x ZŁ rocznie. Wzór na oszczędność kosztów stosowany w tym przykładzie to: Redukcja zużycia (kWh) X 8760 godz./rok X 80% X x ZŁ (stawka kWh).

Zalety osiowania pompy, silników elektrycznych


Maszyny te okazały się być źle ustawione. Zestaw pomp zostały wysłane na podstawę, która była tylko zgrubnie wyrównana w fabryce. Pomimo tak znacznej poprawy warunków ustawienia osi wałów porównanie jest nadal potrzebne. Często widzimy takie typy maszyn, zwłaszcza pompy HVAC, z dużą niewspółosiowością. Wielokrotnie jest to wynikiem polegania na wyrównaniu osi fabrycznym na podstawie pompy lub użycia prostej krawędzi tylko do wyrównania pola. Podkładki regulacyjne pozwalają na poprawę ustawienia i regulacji osi wałów maszyn znacząco zmniejszając zużycie energii elektrycznej, poziom drgań oraz zużycia podzespołów takich jak: sprzęgło na wale, łożyska toczne czy uszczelnienia techniczne.


Chociaż dane te nie przedstawiają dużego rozmiaru próby, wydaje się, że wspierają one teorię, że precyzyjne wyrównanie może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii. W przypadku konkretnego zestawu maszyn klienta, w której zostały pobrane dane, istnieje co najmniej 30 jednostek o podobnej wielkości (i wiele mniejszych jednostek). Jeśli zastosujemy mniejszą kwotę dwóch oszczędności kosztów (2,5%) w tej populacji maszyn, potencjalne oszczędności w zużyciu energii dla prostego precyzyjnego ustawienia kilkudziesięciu pomp mogą z łatwością przekroczyć kwotę kilkudziesięciu tyś. ZŁ Nagle mówimy o prawdziwych pieniądzach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *