blog.vibtech.pl

Diagnostyka maszyn i laserowe osiowanie bez tajemnic!

Laserowe osiowanie Utrzymanie ruchu

Metody osiowania wału – centrowanie osi

Centrowanie wałów maszyn i urządzeń

Wszystkie typy maszyn posiadające wały jako integralną część ich konstrukcji, mają problemy związane z osiowaniem wałów. Wyrównanie wału jest metodą lub procedurą, w której wały maszyn, takich jak silniki i turbiny, są podłączone do generatora lub pompy w prawidłowym ustawieniu osi. Niewłaściwe ustawienie prowadzi do zwiększenia naprężeń w wałach, a tym samym może spowodować uszkodzenie maszyny.

Ustawienie wału jest konieczne, gdy silnik lub napędzana maszyna jest nowa lub gdy jest demontowana z powodu nieprawidłowego działania. Ponadto, jak sama nazwa wskazuje, głównym celem osiowania wałów jest upewnienie się, że środkowa linia wału wirnika silnika pokrywa się z linią środkową napędzanej maszyn, tj. pompą lub generatorem. Dlatego konieczne jest wyrównanie wałów, aby zapobiec drganiom, a także ułatwić płynną pracę maszyny.

Rodzaje błędów osiowania wałów

W zakładach produkcyjnych znajduje się wiele takich wirujących urządzeń, jak pompy, generatory i silniki czy wentylatory. Dlatego warto posiadać wiedzę na temat metod, technik i koncepcji osiowania wałów maszyn. Zanim poznamy procedurę centrowania osi wałów, bardzo ważne jest, aby najpierw poznać rodzaje niewspółosiowości. 

Zasadniczo istnieją dwa główne typy niewspółosiowości:

1. równoległy (znany również jako offset)

2. kątowe (znane również jako gap)

Przy równoległej niewspółosiowości dwa wały do centrowania mają linie środkowe, które są równoległe do siebie, ale są w przesunięte względem siebie. W przypadku niewspółosiowości kątowej oś obu wałów jest umieszczona pod kątem względem siebie. Jak właściwie przebiega wyrównanie i jakie są główne metody osiowania wałów?

Rodzaje centrowania wału

Osiowanie wału jest możliwe tylko wtedy, gdy dwa końce wałka nie są wygięte lub krzywe, lecz zwrócone są do siebie symetrycznie. Teraz dwa końce wałów należy wyrównać, można to wykonać dwiema głównymi metodami.

Metody osiowania wałów:

• Wyrównanie przesunięcia

• Wyrównanie kątowe

Niestety, takie wyrównanie nie jest doskonałe. Oznacza to, że wykonane osiowanie wałów jest nie dokładne przy pomocy liniowej linijki krawędziowej lub szczelinomierza. Możliwe jest jednak precyzyjniejsze centrowanie wałów za pomocą czujników zegarowych z podstawami magnetycznymi.

Jakakolwiek szczelina między wałami będzie wskazywać, że wał jest przesunięty lub źle ustawiony i musi zostać poprawiony. Ta niewspółosiowość może zostać usunięta poprzez regulację silnika lub podniesienie platformy silnika lub napędzanej maszyny za pomocą podkładek.

Wyrównanie kątowe

Ta metoda może być używana przez wstawienie szczelinomierza i tutaj są kroki wymienione poniżej.

• Umieścić szczelinomierz między powierzchniami sprzęgającymi wałów

• Po ustawieniu szczelinomierza oba złącza obracają się w połowie jednocześnie

• Odczyty na szczelinomierzu sprawdzane są w czterech punktach sprzęgła wału

• Jakakolwiek różnica w odczytach oznacza, że ​​pomiędzy wałami występuje kątowe przesunięcie

• Niewspółosiowość można poprawić, podnosząc maszynę lub używając podkładek pod podstawą silnika, pompy lub generatora.

Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu niewspółosiowości, silnik i napędzana maszyna powinny być solidnie przykręcone do podstawy maszyny po ustaleniu ostatecznych pozycji obu, silnika i napędzanych maszyn.

Typowe tolerancje osiowania

Chociaż nie jest możliwe przedstawienie ogólnego stwierdzenia obejmującego wszystkie typy maszyn i sytuacji, jednak dostępna tabela tolerancji powinna dać inżynierom zgrubny pomysł dotyczący metod ustawiania maszyn i urządzeń. Informacje te podane są przez producentów i instrukcje obsługi maszyn.

1 KOMENTARZ

  1. Faktycznie współczesne maszyny to większa wydajność, ale też większe wymagania związane z reżimem ich pracy. Dokładne ustawienie maszyn w tym współosiowości wałów to dziś jeden z warunków optymalnej i bezawaryjnej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *