blog.vibtech.pl

Diagnostyka maszyn i laserowe osiowanie bez tajemnic!

Diagnostyka maszyn Utrzymanie ruchu

Diagnostyka drganiowa maszyn

Diagnostyka to umiejętność rozpoznawania stanu na podstawie objawów lub symptomów (diagnostikós po grecku oznacza umiejący rozpoznawać). Jeszcze kilkanaście lat temu mówiono tylko o diagnostyce medycznej.

Miernik drgań SVAN 974

Obecnie pojęcie to bardzo szybko wkroczyło do techniki, a w szczególności do inżynierii mechanicznej. Diagnostyka drganiowa umożliwia pomiar, analizę i ocenę informacji zawartych w sygnale drganiowym. Do grupy maszyn poddawanym analizie drgań można zaliczyć: silniki elektryczne, wentylatory, pompy, turbiny, przekładnie oraz sprężarki.
Prewencyjne stosowanie narzędzi do diagnostyki drgań maszyn wirnikowych daje możliwość wykrycia wad i uszkodzeń z dużym wyprzedzeniem. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów narzędzi do oceny stanu technicznego maszyn. Jedyną metodą, która umożliwia dokładną identyfikację źródła problemu jest diagnostyka drganiowa maszyn. Pomiar drgań najczęściej jest realizowany za pomocą przenośnych analizatorów i mierników drgań wyposażonych w czujniki akcelerometryczne.
Pomiar drgań realizowany jest w węzłach łożyskowych lub na korpusach maszyn w trzech kierunkach: płaszczyzna prostopadła do osi wału (pionowo, poziomo)  oraz wzdłuż osi wału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *