blog.vibtech.pl

Diagnostyka maszyn i laserowe osiowanie bez tajemnic!

Diagnostyka maszyn Laserowe osiowanie

Co to jest osiowanie silników przemysłowych?

Prawidłowe ustawienie silników przemysłowych napędzających takie urządzenia jak np. pompy, skrzynie biegów, wentylatory lub sprężarki ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ciągłości produkcji w zakładzie.

maschine

Jeśli silnik nie jest prawidłowo ustawiony w osi, wzrost drgań na wale silnika może spowodować przedwczesne zużycie i uszkodzenia łożysk, sprzęgła, uszczelnień. W rezultacie prowadzi to do częstych awarii, nieplanowanych postojów, strat produkcyjnych, a także potencjalne zagrożenie pożaru.

Instalacje takie spotykane są w wielu sektorach produkcji:

 • Produkcja
  • Przetwórstwo spożywcze
  • Przemysł wydobywczy i kruszywa
  • Odlewnie
  • Rafinerie ropy naftowej i gazu
  • Farmacja
  • Chemikalia

Precyzyjnie ustawiony zespół maszyn pozwala zmniejszyć zużycie energii. Niewyosiowane silniki są głównym źródłem strat energii.

Dlaczego?

Złe lub brak precyzyjnego osiowania powoduje wzrost drgań oraz tarcia na wale utrudniając swobodne obracanie się wału. W związku z tym silnik będzie zużywał więcej energii niż potrzebuje.
Zapewnienie prawidłowego ustawienia wałów umożliwi efektywne działanie oraz zmniejsza zużycie energii przez urządzenie.

Pomiary dynamicznych drgań wykorzystywane są do maszyn krytycznych w branżach, w których istnieją duże różnice temperatur lub inne czynniki zakłócające. Wysoki poziom drgań pozostaje często po wykonaniu osiowania wałów na zimno. Sytuacja, w której dwa identyczne urządzenia zachowują się zupełnie inaczej nie powinna występować. W celu uzyskania dokładnych wartości korekt na łapach silnika pomiary powinny być wykonane warunkach na zimno i na ciepło. Różnica może być używana jako wartość korekt dla precyzyjnego ustawienia osi wału silnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *